Drop Down MenusCSS Drop Down MenuPure CSS Dropdown Menu
5 Temmuz 2013 Cuma

"1 Kitap 1 Mektup" Etkinliğinde Bu Kez Konuğumuz; ÇAĞLA ENES: Tatlı Bir Yüzücüyle Keyifli Bir Sohbet & Sofie'nin Dünyası :)

Bu yazı  da zorlandığım yazılardan biri oldu çünkü Çağla benim kuzenim.
Teknik ve biyolojik olarak kuzen çocuğu olsa da yaşlarımız yakın olduğundan (14-28) bence biz kuzen sayılmalıyız :) 
Çağla neredeyse doğduğundan beri anne ve babasının desteği ve azmi ile yüzüyor.
Sıklıkla antrenman yapıyor ve emek sarf ediyor.
Geçen ay yapılan Kaş-Meis maratonunda da bu emeklerin karşılığını aldı ve Çağla 1. oldu :)
Biz de yakından tanık olduğumuz spor faaliyetleri/yüzme sürecine dair Çağla ile keyifli bir sohbet yaptık.
Sonucu hemen söyleyeyim; çocuğunuzu en az 1 spora yönlendiriniz :)
Gelelim sohbetimize;
Sevgili Çağla,
Küçüklüğünden beri yüzdüğünü, antrenmanlar arası koştuğunu, yüzmeyi çok sevdiğini, yarışlara katıldığını biliyorum ama bugün senden “yüzme” konusunda daha detaylı bilgiler öğrenmeye niyetim var :) Başlayalım o zaman :)


Çağla ve Kahve :)
Yüzmeye kaç yaşında ve nasıl başladın, seni kim yönlendirdi?
Kuzenlerim yüzücü, dayım da antrenörüm. Küçükken onlar antrenmana giderken ben de onlarla havuza gelir ve onları izlerdim. Bu sayede yüzmeyle tanışmış oldum. Onların yönlendirmeleriyle de yüzmeye başladım ve çok sevdim. Bunların ben kaç yaşımdayken gerçekleştiğini bilmiyorum ama sekiz yaşımdayken takımla beraber çalışmaya başladığımı hatırlıyorum.

Kaç yıldır yüzüyorsun?
On dört yaşımda olduğumu düşünürsek tam altı yıl olmuş.

Haftada kaç gün yüzüyorsun? Kaç antrenman yapıyorsun?
Sezon arası tatillerimiz dışında haftanın her günü yüzüyorum. Yakında önemli bir yarış varsa ve sezon ortasındaysak bazı günler çift antrenman yapıyorum. Çift antrenman yaptığım zamanlarda haftada on iki antrenmanım oluyor.

Antrenmanlara yetişmek, bazen sabahın köründe uyanmak zor olmuyor mu?
İlk başlarda tabii ki alışmak ve zamanında kalkmak zor oluyor ama alışıyorsun. Ama sonuçta bu benim sorumluluğum ve bunu isteyerek ve severek yapıyorum.Sporcu beslenmesi diye bir şey uyguluyor musun? Ya da yediğine içtiğine dikkat ediyor musun?
Tabii ki uyguluyorum. Bunu hem sağlığım hem de performansım için yapıyorum. Çünkü antrenmanlarda harcadığım enerjiyi sağlayabilmem için bazı şeyleri daha çok yemem ya da daha az yemem gerekiyor. Aynı şekilde vücudumun antrenmanlardan kötü etkilenmemesi için de yeme içmeme dikkat etmem gerekiyor.

Sence yüzme zor bir spor mu, neden?
Yüzmenin zor bir spor olduğunu düşünüyorum. Çünkü diğer sporlara göre daha çok kondisyon ve çalışma gerektiriyor. Bir sporda iyi yerlere gelebilmek için örneğin beş antrenman yapman gerekiyorsa yüzmede on antrenman yapman gerekiyor. Bireysel bir spor olmasının da zorlukları da var. Çünkü tek başına yarışıyorsun ve asıl o mücadeleyi kendinle veriyorsun. Bu büyük ölçüde de özgüven gerektiriyor.

Yüzerken aklından neler geçiyor ya da ne hissediyorsun?
Yarış yüzerken sadece yarışı düşünüyorum. Yorgunluğumu düşünmeyip kendimi biraz daha zorlamaya çalışıyorum. Antrenmanlarda ise yüzdüğüme göre düşüncelerim de değişiyor. Örneğin uzun mesafe yüzüyorsam tempomu ve nefesimi ayarladıktan sonra içimden şarkı söylüyorum, o gün yaptıklarımı falan düşünüyorum.


Çağla ve Kahve :)
Yüzmüyor olsaydın hangi sporu tercih ederdin?
Voleybolu tercih ederdim gibi geliyor. Çünkü solak olmam ve boyum bana büyük bir avantaj sağlardı.

Gelelim yarışlara… Birlikte antrenman yaptığın arkadaşların da yarışlarda rakibin olabiliyor sanırım. Bu biraz garip oluyor mu ya da birbirinize kızma/küsme durumlarınız oluyor mu :)
Bence bu garip bir olay değil. Yüzme bireysel bir spor olduğundan takım arkadaşlarınla rakip olman fazlasıyla normal. Yarışa girip çıktıkça buna da alışıyorsun. Zaten depar taşına çıktığında öyle bir psikoloji içerisinde oluyorsun ki yanındaki kardeşin bile olsan tanımazsın ve gerçek bir sporcuysan tanımaman gerekir :) Kızma küsme olayları da olmuyor değil. ( ne kadar olmaması gereken bir şey olsa da ). Böyle davrananlar sporun bir kuralı olan kazanmayı ve kaybetmeyi öğrenememiş kişiler.

Hangi stilde yüzmeyi daha çok seviyorsun? Ya da öyle bir tercih yapma şansınız var mı?
Bir yüzücü her stili yüzmeyi bilir ve yüzer. Ama hangi stilde daha iyiyse yarışlarda çoğunlukla o sitili yüzer. Kendi tercihine göre değil. Ama en iyi yüzdüğün stil en sevdiğin stil oluyor zaten :)

Yarışlarda uzun mesafe yüzmek mi daha zor kısa mesafe mi?
Bu yüzücüden yüzücüye göre değişir. Bazı yüzücüler kısa mesafeci bazıları da uzun mesafecidir. Yani kimisi kısa mesafeyi kimisi uzun mesafeyi daha kolay yüzer. Ben uzun mesafeciyim ve uzun mesafeyi daha rahat yüzüyorum.

Kaş-Meis maratonuna ilk defa mı katılıyorsun? 
Evet ilk kez katıldım.

Geçtiğimiz ay yapılan Kaş- Meis maratonunda 1. oldun :) Bu sonuca şaşırdın mı, sevindin mi ya da neler hissettin?
Kendimden böyle bir sonuç beklemiyordum. Açıkçası oldukça şaşırdım. Ama tabii ki sevindim de. Uzun zamandır ağır bir şekilde antrenman yapıyordum ve bu antrenmanların hakkını almak beni mutlu etti.


Kaş-Meis Maratonu :)
Maraton süreci ne zaman/nasıl başlıyor? Kimler katılabiliyor?
Maraton tam olarak ne zaman başladı hatırlamıyorum :) Ama sabah sekiz ya da dokuzdu. İlk olarak bütün maratona katılacak olan bütün sporcular belirli bir yerde toplandı. Sonra görevli hakemler bütün sporcuların kollarına numaralarını yazdılar. Herkes teknelere bindi ve teknelerle Meis adasına doğru yol almaya başladık. Adada bizlere vazelin ve güneş kremi sürmemiz için biraz zaman verildi ( vazelin suda üşümememize yarıyor ). Sonra hepimiz oradaki marinadan denize girdik ve start verilmesini bekledik. Start verilmeden önce de hepimize rotamızı ayarlayabilmemiz için nereye yüzeceğimize dair bilgi verildi. Sonra start verildi ve yarış başladı :) Ve bu yarışa on beş yaş ve üzerindeki insanlar katılabiliyor. Ama en küçük olarak ben 14 yaşındayken veli izni ile katılarak 15-19 yaş kategorisinde yüzdüm. Yaş dışında bildiğim kadarıyla başka bir sınırlama da yok.

Sen bu maratona katılmaya nasıl karar verdin?
Kuzenlerim  her sene bu maratonlara katılıyorlar. Geçen sene onları izlemeye ben de gitmiştim. Onları izlerken bunun eğlenceli bir şey olduğunu ve yapabileceğim bir şey olduğunu düşündüm. Sonraki sene ben de katılırım diye düşündüm.

Yüzmeye başlamak için sence kaç yaş daha uygun?
Küçük yaşta kurslara gitmekle bir başlangıç yapılabilir. Ama profesyonel yüzücülüğe başlamak için sekiz ya da dokuz yaş bence en uygun yaş.

Sadece amatör olarak yüzmek isteyen ama yaşının çok ilerlediğini düşünenlere tavsiyen var mı? Su gerçekten  ne yaparsak yapalım- bizi kaldırır mı :)
Onlara yüzmeye devam edin derim. Amatör olarak yüzmek istiyorlarsa hiçbir yaş geç değildir. Ama profesyonel olarak yüzmek belirli bir yaştan sonra gerçekleştirilmesi gerçekten çok zor bir durum. Bu arada suyun biz ne yaparsak yapalım bizi kaldıracağını sanmıyorum :)

Asıl bomba soruyu sona saklamıştık; havuzda ya da denizde boğulan birini görsen (mesela beni :) hemen suya atlayıp kurtarır mısın :)
Tabii ki kurtarmaya çalışırım. Ama ben birinin boğulduğunu görene ya da fark edene kadar çoktan başkaları onu kurtarır bile :)

Biraz da genel sorulara geçelim:
Dinlerken acayip mutlu olduğun şarkı/şarkıcılar var mı?
Michael Jackson ve Bruno Mars dinlerken çok zevk aldığım şarkıcılar ve onları dinlerken gerçekten mutlu oluyorum.
Unutamadığın bir çocuk kitabı ya da kitap var mı?
Isabel Allende’nin "Canavarlar Kenti" adlı kitabını gerçekten severek okumuştum. Hayatımda okurken en çok eğlendiğim kitaplardan biriydi. Aynı zamanda Jostein Gaarder’in "Sofie’nin Dünyası" adlı kitabı da beni çok etkileyen kitaplardan biriydi.
Yüzmeden sonra en çok keyif aldığın aktivite/spor/hobi hangisi?
Sanırım kitap okumak ve arkadaşlarımla vakit geçirmek. Çünkü yalnız kalmayı hiç sevmem ve hep yanımda birileri olsun isterim.

Bizim için keyifli bir sohbet oldu; teşekkürler Çağla …Sana bol yüzmeli, çokça kitaplı, Kahve’li günler dileriz :)

Ben teşekkür ederim; size de Lokum'lu günler :)
* Bazı yazılar kaymış, fark ettik, düzeltemedik, belki yakında düzeltebiliriz :)
                                                                            ***
"1 Kitap 1 Mektup" etkinliğinde 2. konuğumuz sevgili Çağla oldu. Yüzme ile ilgili meğerse ne çok sorumuz varmış. Küçük yaşta en az 1 spor ile tanışmalı ve bu tanışıklık ister hobi ister profesyonel olarak devam ettirilmeli -bizce-. Zira kuzenler bir araya gelince maş. boy konusunda "senin oralarda havalar nasıl?" esprilerine maruz kalabiliyorsunuz :)

26 Temmuz 2013 tarihine kadar "En sevdiğiniz yüzme mekanı (deniz/havuz/koy) neresi?" (böyle bir yer yoksa onu da yazabilirsiniz :)  sorusunu yanıtlayarak bu yazının altına yorum bırakanlar arasında yapacağımız çekilişle 1 kişiye Çağla'nın seçimiyle "Sofie'nin Dünyası" kitabını ve 1 mektubu göndereceğiz.


Kaynak: burada
* Bu çekiliş haberini kendi blogunda/facebook ve twitter hesabında duyurmak zorunlu değil; sadece gönüllüdür :)
**Sevgili Çağla, son sözümüz sana; iyi ki varsın, tatlı sohbetin için teşekkürler :)


HERKESE KENDİ DENİZ KOKUSUNDA MUTLU GÜNLER, SOFİE İLE  TANIŞMA İMKANI DİLERİZ :)

42 yorum:

 1. Yanıtlar
  1. Sadece fotoğraflarını gördüm ama cidden süper görünüyor :)

   Sil
 2. Gökyüzünün masmavi yaptığı değil de, ağaçların yemyeşil yaptığı sularda, yüzmeyi tercih ederim. ♣♧

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hiç böyle bir cevap beklemiyordum :) Düşününce hakikaten yemyeşil sularda yüzmek de çok farklı bir deneyim olabilir :)

   Sil
  2. Düşünmek yetmez, denemelisiniz :-)

   Sil
  3. Haklısın :) Tatil hele bir gelsin, bunu hatırlayacağım :)

   Sil
 3. Çekilişlere bayılıyorum ve Alaçatı diyorum :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Alaçatı diyince rüzgar ve sörf geldi aklıma (nedense :) Oldukça güzel bir yermiş sanırım..

   Sil
 4. Öyle bir mekanım yok ama havuzlara olan önyargımı da kıramadım bir türlü. Çekilişte herkese bol şans! :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler "Hortumsuz Fil" sana da bol şans :)

   Sil
 5. Benim de en sevdiğim yüzme mekanı olarak adlandırabileceğim bir yer yok ama galiba bu yaz çocuk havuzundan çıkamayacağım :)

  YanıtlaSil
 6. O da olur hatta pek bir sevimli olur :)Güneş kremi ve şapkayı unutmayın :)

  YanıtlaSil
 7. Çağla'nın da maraton yüzdüğü Kaş'ın denizinin üstüne ve altına deniz tanımam diyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Vay be iddialı olmuş :) Kaş için benzer cümleler duymuştum ama :) Bol şans :)

   Sil
 8. Ölüdeniz, Kaş çok güzeldi...
  :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sanırım tatilden henüz döndünüz :)İki yeri de görmedim ama öyleymiş, güzelmiş :)

   Sil
 9. Benim memleketim diye demiyorum..KAŞ..(Kaputaş plajı)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. "Kaş" gerçekten de şu an açık ara önde,sevilme açısından :) Kaş'ta plaj yok-muş diye duymuştum ben ama? Kaputaj Plajı varmış demek ki :)

   Sil
 10. Ege Deniziii..:) Özellikle kuzey Ege.. Ağustos'ta bile buzzzz gibi suda serinlemek için birebir..:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Soğuk suda denize girmek zor olsa da Ege'nin seyri bambaşka oluyor hakikaten :)

   Sil
 11. Fethiye, katrancı koyu diyorum ben de:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Katrancı Koyu'nu hiç duymamıştım ama internette baktım, sanırım daha çok çadır kampı yapılıyormuş ama denizi çok güzel görünüyor..
   Sahi, kötü görünümlü deniz var mı acaba :) Teşekkürler

   Sil
 12. Ben mix yapayim deniz suyu ile doldurulmus havuz :)) yer farketmez

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :) değişik bir seçim olmuş; keşke gerçekten öyle bir mekan olsa :)

   Sil
 13. Benimde memleketim Fethiye ve cidden de güzeldir memleketim,ölüdeniz ayrıca paraşüt içinde uygun yer ve yarışlar yapılıyor :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hakkında güzel şeyler duyduğum ancak hiç görmediğim yerler..
   Size de bol şans & katılım için teşekkürler :)

   Sil
 14. Deniziyle çok alakam yok aslında ama Eski Foça'ya bayılıyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eski Foça'yı biliyorum; pazarı güzeldi :)
   Denizine girmedim ama neticede "deniz" :) Deniz'lerin hepsi güzeldir,değil mi.. Teşekkürler.

   Sil
 15. Yanıtlar
  1. Yaşasın;olimposu biz de çok seviyoruz :)

   Sil
 16. 5-6 yıldır yasak nedeniyle denize yaklaşamadım bile ama Alaçatı'yı görmek ve orada yüzmek isterdim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Alaçatı rüzgarlı ama keyifli bir yermiş galiba,
   Ben de oranın sokaklarını merak ediyorum :)

   Sil
 17. Mersin-Yapraklı Koy ve Kaş en sevdiğim yüzme mekanları.Havuzları sevemedim bir türlü.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yapraklı Koyu bilmiyorum ama Kaş verilen cevaplar arasında açık ara önde gidiyor; bol şans :)

   Sil
 18. kuşadası milli park 1. koy bildiğin akvaryum. kötü yönü balıktan çok insan var. ben alper, hadi lokum...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Orayı da bilmiyorum ama kalabalık denizde pek bir şeyin keyfi olmuyor,onu biliyorum..
   Lokumla anlaşmışsınız heralde; bol şans :)

   Sil
 19. marmaris tek gecerim..

  YanıtlaSil
 20. benimde favori denizim Kaş.

  YanıtlaSil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...