Drop Down MenusCSS Drop Down MenuPure CSS Dropdown Menu
15 Ekim 2015 Perşembe

Güvercin* Geç Yatmasın!

Ah ben o geç yatan güvercini bir yakalarsam...
Ah onu bir elime geçirirsem...
İşte o güvercinin benden çekeceği var!
Ama yakalayamıyorum haydudu :)


Bu kitabı Banu sayesinde tanımıştım ama nedense almamıştım. Ta ki geçenlerde Selcen ve Semra "Esra mutlaka oku" diyene kadar. Sepete ekledim ve ne kadar eğleneceğimi beklemeye başladım. Hatta dayanamayıp o ara girdiğim birkaç kitapçıda "Güvercin Geç Yatmasın" kitabı var mı dedim. "Yok" dediler.
Güvercin ile dün tanıştım. İş yerinde ayak üstü okudum ve güvercini çok sevdim. O ne tavırlar öyle. Sanki güvercini değil Elif'i çizmişler. (Eminim herkes kendi çocuğunu görüyordur o güvercinde)
İlk sayfada bize bir görev veriliyor. Dişini fırçalamaya giden bir abi (Elif ısrarla "dede" dedi) " Aman güvercin geç yatmasın" dedi ve kaçtı. Sonra da güvercinle tanıştık. İlk cümle şu: "Bir kere hiç uykum yok!" Ahahaha dalga mı geçiyorsun sen? Tabii ben yemedim bu numaraları ve ısrarla "bak güvercincim, kediler de uyudu köpekler de uyudu hatta aydede bile uyudu" numaralarıyla bizim güvercinin aklını çelmeye çalıştım. Yok olmadı. O kadar çok bahane sıraladı ki! O sayfanın fotoğrafını özellikle eklemedim, kitabı merak edip alın diye :) Ama benim favorim şu: "Hem şu anda Çin'de öğle vakti!" 
Kitapta oldukça basit çizimler ve onlara eşlik eden kısa cümleler var. Sanırım kitabın başarısının bir sırrı da bu: sadelik :) Yazar ile ilgili benim çok fazla bilgim yok ama Banu şuraya link vermiş. Güvercinin otobüslü kitabını da epey merak ettim doğrusu :)
                                                                             ***
"Elif sana yeni bir kitap aldım."
O sırada heyecanlanıp kucağıma yerleşti bile. "Ku ku nana" dedi. Çevirisi: Kuşun nanası var. (nana: uyku oyuncağı tavşan) 3-5 kere okuduk. Sayfaları çevirdi, "ku", "nana", "dede" diye diye bir hal oldu. "Elif kuş ne yapmış, uyumuş mu?" dedim. Kafasını yana eğip birkaç saniye gözlerini kapattı. Uykuya geçmesine ve gece bir dolu uyanmasına çözüm olmadı belki ama kitabı baş ucunda tuttu. Çünkü "Güvercin de uyumuş" Eheheheh.
                                                                             ***
Ne zaman bitirebilirim bilmiyorum ama Elif ve uyku konusunu yazmaya başladım. Yaklaşık 18.5 aydır uykusuz olduğumuza göre belki yazınca rahatlarım. Son günlerin bombası da şu oldu, karabalık Elif'i uyutamamaya başladı çünkü Elif onun zayıf noktalarını keşfetti. Benim uyku konusunda tavizim pek az.
"Anne mama"
"Az önce yedin."
"Anne su"
"Şimdi içtin"
Eskiden "ıngaa" idi şimdilerde "hiyaaa hoyyaaa" şeklinde ağıtlara cevabım da net
Yüksek sesle alkış.
"Anne" deyip kitabı veya başka şeyi gösterdiğinde
"Elif uyku vakti"
Hiç bu kadar acımasız bir anne olabileceğimi düşünmemiştim hamileyken.
Ama sanırım bu yönümü Elif oluşturdu.
Gece uyanıp saatlerce sebepsiz yere ağladığında da onu oyalamaya, dikkatini dağıtmaya çalışmıyorum. Baktım ki bunlar bile onu etkiliyor. Bırakıyorum ağlasın. Ama bu yöntem ne yazık ki sadece "bazen" işe yarıyor. Çoğunlukla "blöfünü gördüm anne, ben ağlamaya devam ediyorum, bak hatta çığırıyorum" diyor. Bu noktada bende ipler kopuyor. Ara ara bağırıyorum. Bazen direk susuyor. Bazen de etki-tepki oluyor ve daha daha fazla ağlamaya başlıyor. Ve biz başa sarıyoruz. Saat sabaha karşı 1.30 bazen 03.00 bazen 04.00...Yani saat hep değişiyor.
"Güvercin gece boyu deliksiz uyusun" ve "Güvercin gece uyandığında saatlerce ağlamasın" isimli kitapları da biz Filizle beraber yazmaya karar verdik. "Çok satanlar" listesinde olmasına gerek yok. Duru ve Elif okusalar yeter bizce. Ne dersin Filiz?
Veeeee son olarak:
"ESNEEEEE" :)

* Bu kitabı okumanız için bebenizin uyku sorunu olmasına gerek hatta bence bir bebeniz olmasına da gerek yok. "Bu aralar" döngüsünden çıkabilmek için GÜVERCİN ile tanışın mutlaka, bakalım sizi kandırabilecek mi?
Güvercin Geç Yatmasın! 
Özgün adı: Pigeon
Yazan ve resimleyen: Mo Willems
Çeviren: Fırat Yenici
Uçan Fil, 2+, sert kapak, 32 sayfa

6 yorum:

 1. Demek tanıştınız ve sevdiniz, o halde biz de alalım çünkü bazenleri bizim de uyku zamanımızın geldiği pek umursanmıyor, yok yok değil uyku zamanı diyor Çağan:) Bu kitapla ilgili çocuğunuzun aklına olmadık bahaneler getirebileceğinden bence hiç bulaşmayın diyen bir yorum okuduğumu hatırlıyorum ama acaba yanılıyor muyum?

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ben sevdim açıkçası.. çocukların aklına gelebilecek her şeyi yazmışlar zaten kitapta, daha da yoktur herhalde :) bence sen ve çağan da seversiniz :)

   Sil
 2. Yazının sonunda esnedim :) Tüm gün koşturmaktan geçiştirsem de uykusuzum been...
  Elif ve Duru için kitap yazmak harika bir fikir hatta fotoroman yapalım, gece gece ağlayan bol salyalı hallerini de kapağa koyalım :) Uykusuzluk beni misilleme yapmaya itiyor sanki :)
  Uyku öncesi bahanelere Eylül'den de alışığım ama bu tecrübe iki numaranın uyumasını kolaylaştırmıyor ki...
  Yaklaşık 7 senelik annelik sürecimde defalarca tecrübe ettiğim bir durum var; ben ne zaman 'bugün çok uykum' var desem evdeki çocuk o gün/gece uyumuyor. Bu da evrenin bana gıcıklığı olsa gerek ;)
  Kapak fotoğrafında güvercinin bakışına bayıldım :) Kitabı da listeme ekledim gitti...
  Sevgiler...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Kitabı Duru ile okuyun,merak ettim tepkisini :)
   Bir araya gelsk demek ne hikayeler çıkacak..tecrübeli olmak işe yarar gibi geliyor insana ama demek değil :)

   Sil
 3. Evet bence de hem güvercinler geç yatmasın hem de çocuklar geç yatmasın.
  Ertesi sabah okulu olan ve yatmamakta direnen Görkem'e gelsin bu kitap bende ekledim gitti listeme...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ehehehe evet hatta herkes erkenden yatsın değil mi :)

   Sil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...