Drop Down MenusCSS Drop Down MenuPure CSS Dropdown Menu
6 Nisan 2016 Çarşamba

Böcekler İçin İlkyardım Merkezi / Doğabilimci Profesörün Heyecanlı Yolculuğu / Guido Sgardoli

4 yıllık blog hayatımın en uzun başlığını sanırım az önce yazdım. İki kitaptan bir arada bahsetmesem olmayacaktı, ben de tek bir yazıda tatlı Camilla ve veteriner babası hakkında düşüncelerimi yazayım istedim.
İlk kitap benim için biraz hayal kırıklığı oldu açıkçası, hatta Goodreads puanım 5 üzerinden 3. İçimden de diyorum "Sgardoli Abi sen ne yaptın böyle?" Neyse ki ikinci kitapta beklediğim toparlamayı yaşadım.
Her iki kitabın YKY tarafından basıldığını baskı kalitesinin güzel olduğunu ancak ilk kitabın redaksiyon işleminin sanki biraz özensizce olduğunu hissettim.
Sgardoli ile şu kitap ile tanışmıştım, "Var Mısın Yok Musun" ile devam etmiştim, bu iki kitap da biraz çerez oldu :)
Goodreadste yazarın başka kitaplarını da gördüm, umarım yakında çevirileri olur. Pegasus Yayınlarından çıkan bir seri kitap daha var ama onlar hayvanat bahçesinde geçiyor sanırım. Ben de bu tarz hikayeleri okuyamıyorum. Belki bambaşka bir şey anlatıyordur bilmiyorum ama hayvanların bir yere kapatılması ile ilgili olan hikayeler en başta itiyor beni.
Gelelim böcekbilimci tatlı Camilla'ya :)
İlk kitapta hikayeyi çok zayıf buldum oysa ki arka kapağı okuyunca baya meraklanmıştım:
"Böcekler çok küçük ve çirkindir. Herkes acımadan onları ezmekte ya da üstlerine zehirli ilaçlar sıkmaktadır. Ama onların da yaşamaya hakkı vardır! Ve bir anneye..."
Veteriner Dario Pistolazzi bir gün hayvanların takıntılı sahipleri yüzünden işinden çok bunalır ve işine ara vermek ister. Annesini küçük yaşta kaybeden Camilla'nın ise en büyük merakı tatlı böceklerdir ve bu böceklerin yardıma ihtiyacı vardır.
Sevimli bir hikaye ancak zayıf bir kurgu olunca okurken çok keyif almadım.
İkinci kitapta ise arayı kapattım ve Doğabilimci Profesör ile maceradan maceraya atıldım. Bazı yerlerdeki abartılı durumları yadırgamadım hatta okurken çok eğlendim.
İlk kitapta özellikle böceklerin dünyasına yakından bakınca onlardan pek de hoşlanmadığım zamanları düşünüp kendimden utandım. Zarar vermeyi elbette istemem ama evde amansız karşılaştığım minik misafirleri daha mutlu olacakları doğaya bırakmaktan da geri duramam. Keşke Camilla gibi olabilseydim, o zaman dün yolda rastladığım solucandan biraz daha dans dersleri alabilirdim :)
Çocukların kıkırdayarak okuyacaklarını tahmin ediyorum özellikle de Yarabandı'nın azmine hayran kalacaklardır.
Ve bir gün Sgardoli Abi ile tanışıp onunla çocuk kitapları, böcekler, hayvanlar, İtalya hakkında sohbet sohbet edebilmeyi diliyorum :)
Böcekler İçin İlkyardım Merkezi
Özgün Adı:Pronto Soccorso Insetti
Yazan: Guido Sgardoli
Resimleyen: Andrea Rivola
Çeviren: Yelda Gürlek 
Yaş grubu: 9+
YKY, 2014, 149 sayfa, karton kapak

Doğabilimci Profesörün Heyecanlı Yolculuğu
Özgün Adı:Lucillo Visberghi di Colle Ombreggiato naturalista 
Yazan: Guido Sgardoli
Resimleyen: Andrea Rivola
Çeviren: Yelda Gürlek 
Yaş grubu: 9+
YKY, 2015, 131 sayfa, karton kapak


5 yorum:

 1. Demek böceklerle ilgilenen tek benim kızım değilmiş. Ortanca kızımın hayalindeki meslek böcekbilimci olmak, hem de böcek fobisi olan bir annesi olmasına rağmen :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu kitabı kesinlikle öneririm o halde, Camilla ile ortak noktaları çok :) Blogunuzu okudum biraz, ne güzel paylaşımlar yapmışsınız, teşekkürler :)

   Sil
 2. Kitapları oğlum için not ettim, teşekkürler :)
  Konuyla alakası yok ama hazır aklıma gelmişken soruyum istedim. Yeğenime 0-3 yaş kitaplar almak istiyorum ama maalesef Balıkesir bu konuda çok iyi değil. İnternetten yapıyorum kitap alışverişlerimi o yüzden. Bana önerebileceğiniz güzel 0-3 yaş aralığı için kitap var mıdır :?
  Şimdiden çok teşekkür ediyorum :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Şebnem,
   Hemen yazayım :)
   Ben Elif'e hamileliğimden itibaren "okul öncesi" çocuk kitaplarından okuyorum. Şu ara yani tam 2 yaş civarı hangisini seviyor, sevmiyor vs rahatlıkla anlayabiliyoruz.
   İlk yıllarda zaten biraz daha dokunma, sevme, okşama, hissetme kitapları tavsiye ediliyor. O yüzden tavsiyelerimi iki başlıkta verebilirim.
   1. http://2balik1kedi.blogspot.com.tr/2015/02/elifin-sevdigi-kitaplar-1.html
   http://2balik1kedi.blogspot.com.tr/2016/02/elifin-kitaplg-2.html bu iki linkte toparlamıştım. Bunlar hareketli, açılmalı, katlamalı kitaplar. Çocukların çok ilgisini çekiyor. Kalın kartondan olmaları da gayet iyi oluyor :) Bu seride Pearson, İş Bankası, Mandolin yayınları oldukça iyi.
   2. Bu kategoride de "okul öncesi" hikayeleri tavsiye edebilirim. Sara Şahinkanat, Feridun Oral kitapları gibi. Ama benim asıl önerim, az yazılı bol resimli olanlar. Mesela "Bir Fil Nasıl Uyur?" Özlem Korçak'ın çizimleri bir harika! "Güvercin Geç Yatmasın" kitabı da uykuyu sevmeyen bıdıklara :)
   Birkaç site de yazayım, kitapçıya gitmeden bu sitelere bakıp internetten alabilirsiniz:
   http://www.birdolapkitap.com/category/yas-gruplarina-gore/okul-oncesi/
   http://www.kitapkurduanne.com/cocuklar-icin-kitap-onerileri
   http://www.serrafun.com/category/bibliyofil/cocuk-kitaplari/

   Önemli olan bence nitelikli çocuk kitaplarıyla çocukları buluşturmak, çocuk kendine parmak sallamayan her kitabı az veya çok seviyor :)

   Elif'in bu ara favorisi: İş Bankası/ Zeynep'in Kırmızı Çizmeleri kitabı :)

   Sevgiler, umarım yazdıklarım işine yarar Şebnemciğim..

   Sil
  2. Ahhh çok teşekkür ederim canım benim :)
   Nasıl işe yaradı anlatamam...
   Alırken içeriklerine bakamadığım için çok zorlanıyordum... Şimdi seçmece beğenmece ve almaca yapabilirim ;)

   Sil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...