Drop Down MenusCSS Drop Down MenuPure CSS Dropdown Menu
18 Kasım 2014 Salı

1 Kitap 1 Mektup : Delal Arya: Pera Günlükleri & Yedi Denizlerde :)

Daha önce Delal Arya'dan bahsetmiştim. (şurada ve burada) Kitaplarını merak ediyordum ancak henüz okumamıştım sevgili arkadaşım bana imzalı getirmişti tüm kitapları. Elifle ilk günlerimizdi ve ben büyüük bir heyecanla bu maceraya atılmıştım. Lakin aklımda yine bir dolu soru vardı. Sevgili Delal Arya da beni kırmayıp sorularımı "1 Kitap 1 Mektup" etkinliğinde yanıtladı, çok teşekkür ederim kendisine :)
Kaynak: burada
Öncelikle “Pera Günlükleri” ve “Yedi Denizlerde” serisi kaç kitapta bitecek; bunu çok merak ediyorum, heyecandan kalbim pır pır okudum çünkü. (Ve yeni kitaplarla ne zaman buluşacağız?)
Pera Günlükleri 6 kitap, Yedi Denizlerde 5 kitap olacak.

Kitapta yer alan hikayenin ne kadarı gerçek ne kadarı hayal ürünü? Acaba bu kısmı biz mi doldurmalıyız?
Büyük kısmı hayal ürünü. Ama hayali kuran kişinin o hayal hakkında bir şeyler biliyor olması lazım. Yedi Denizlerde’yi, çocukken gemilerde dolaşırken kurduğum hayallerden yola çıkarak yazdım.

Her kitapta bir önceki hikayenin minik bir hatırlatması yer alıyor. Seri kitaplarda bu biraz gerekli oluyor sanki değil mi?
Evet. Çünkü olay örgüsü birbirine eklemlenerek büyüyor. Dolayısıyla okuyucuya önceden olanları hatırlatmak gerekiyor.

“Pera Günlükleri” sahiden de 1 kurt ile mi başladı?
Hayır. Pera Günlükleri bir arkeolojik kazı evinde dinlenmek için yattığım ranzanın ikinci katında uzanmış yağmuru izlerken başladı. Bir otelin önünde durmuş zili çalmaya korkan iki tane çocuk gördüm önce. Ellerinde bavulları, yepyeni bir hayata başlıyorlardı. Kurt bambaşka bir hikaye. O benim İstanbul’umun koruyucu ruhu.

Belki saçma olacak ama “Renda” siz misiniz :)
Renda biraz benim, biraz da benim gibi çocukken gemilerle dolaşan ablam. evet. Ama o daha çok benim bu dünyaya uygun gördüğüm çocuk tipi. Bütün dünyası bir gemi olan, ama o gemiyle tüm dünyayı dolaşan, cesur, meraklı, heyecanlı, kafası özgür çalışan bir kız. Dünyanın bir ruhu olsa o Renda gibi olurdu diye düşünüyorum.

Pera Günlükleri ve Yedi Denizlerde film olarak çekilsin ister miydiniz? (Buna çok uygun bir hikaye çünkü)
Kitaplarımın filme çekilmesini isterim.

“Yedi Denizlerde” serisi gemi yolculuğunda yazıldı sanırım. Hikayenin başlangıcı o gemi yolculuğu muydu yoksa?
Serinin ikinci kitabını İspanya’dan Afrika’nın Gine Körfezi’ne inen bir konteynır gemisinde yazdım. Ama hikayenin asıl ilham kaynağı çocukken babamın kaptanlık yaptığı yük gemilerindeki seyahatlerim. Yük gemileri benim için uzayda dolaşan gezegenlere benziyor ve ben kendimi bildim bileli hep bir gemide yaşama hayali kurmuşumdur. Dünya bir gemiyle dolaşarak yaşanacak bir yer, çünkü keşfedecek karalar olduğu kadar denizler de var.

Karakterlerin isimleri çok güzel. Bu isimler mitoloji kaynaklı mı?
Renda ismini şu anda ikinci kaptanlık yapan ama çok yakında süvari olacak genç bir kadın zabitten alıyor. Lusin ve Ran ise benim arkadaşlarımın isimleri.

Aklınızda olan başka hikayeler de var mı?
Evet. Ormanların derinliklerinde geçen, daha masalsı bir hikaye üzerinde çalışıyorum.

Fuarlarda belki çocuklarla karşılaşmışsınızdır. Okuyuculardan dönüşler nasıl?
Genelde kitaplarda neleri beğendiklerini soruyorum. Gerçeklere dayanan olağanüstü şeyleri sevdiklerini söylüyorlar. Yani orada bir Pera Palas var gerçekten ve bu çocuk okuyucuyu heyecanlandırıyor.

Sizin sevdiğiniz çocuk kitapları hangileri hatta “keşke ben yazsaydım” dediğiniz hikayeler var mı?
F.H.Burnett’in Gizli Bahçe adlı kitabı.

İtalyancadan çevirdiğiniz çocuk kitapları da var. Çeviri konusunda nelere dikkat etmek gerekiyor daha çok?
Çocuğu heyecanlandıran bir dil tutturmak gerekiyor. Cümle geçişleri hareketli olmalı. Mesela İtalyanca’dan dosdoğru Türkçe’ye çevirdiğinizde çok tıkanık bir anlatım elde ediyorsunuz. Orijinalinde sorun yok, ama Türkçesi biraz durgun oluyor. Onu hareketlendirmeli ve çocuğu sayfaları yiyecek kadar çok heyecanlandırmalısınız.

O kadar büyük bir iştahla okumuştum ki kitapları serinin devamı için neredeyse gün sayıyorum (tam tarihini bilmesem de :) 
*BDK'nın "Pera Günlükleri" ile ilgili radyo yayını dinlemek isteyebilir, Bianet.org'daki ve Radikal'deki röportajları da okumak isteyebilirsiniz.

Sizce "Pera Günlükleri'nde nasıl bir macera yaşanmış olabilir?"   
Aklınıza gelen tüm fikirleri bu yazının altına 7 Aralık 2014 tarihine kadar yorum bırakın.
Yapacağımız çekilişle 1 kişiye "Pera Günlükleri" kitabını (ve 1 mektubu) gönderelim :)

7 yorum:

 1. Akşam olsun eve gider gitmez bu röportajınızı oğluma okutacağım.
  Tüyap Kitap Fuarından büyük merak ile aldığı Pera Günlükleri'nin 1. kitabını okumak için sabırsızlanıyordu. Bu yazıdan sonra sanırım daha fazla bekleyemeyecek :)

  YanıtlaSil
 2. Hayranım yazım ve yaratım gücü olan böyle insanlara...
  Nice başarılı keyifli kitap yazmalar diliyorum öncelikle...
  Körler Ülkesi dediği için aklıma direk gelenleri yazıcam saçma bile olsa..
  kahramanlar seyahat ederken bir ülkeye rastlıyorla ve ülkede herkes kör.. Kör ama gönül gözleri öyle açık ki..onlardan çok şey öğreniyorla hayata dair.....

  YanıtlaSil
 3. Kitabın kapağı ve sizin yorumunuzdan yola çıkarak kitaptaki iki çocuk karakterin yollarının bir otele düştüğünü ve babalarına ulaşmak için ipuçlarından faydalanarak körler ülkesine ulaşmaları gerektiğini tahmin ediyorum :)

  YanıtlaSil
 4. Bende kapaktan yola çıkarak varsayımda bulunacağım :) Bence bu kapaktaki iki kardeşin hikayesi.Kaybolduklarını düşündükleri ya da bulmaları gerektiğine inandıkları bir şeyi aramaya çalışıyorlar.Aradıkları şeyi bulmak amaçlı "Yoksa burası da mı değil?" anlamında otelin önünde durup valizlerini bırakıp düşünüyorlar.Bir sürü olasılık düşünülebilir :) Bence heyecan ve macera dolu bir kitaptır.

  YanıtlaSil
 5. Pera günlüklerinin 4'üncü kitabının yazımı tamamlanmış. Yazarımız zaten bunu sosyal medyada bildirmiş. Ayrıca kitap mart ayının sonunda da satışa sunulacakmış...

  YanıtlaSil
 6. Ben 43 yaşındayım. Kızım okumadan bir göz atayım dedim. Elimden bırakamadım. İnanılmaz bir keyifle ve heyecanla bütün serisini okudum. 5. kitabı deli gibi aradım. Nihayet çıkmış. Çok mutlu oldum. Muhteşem bir hikaye ben çok beğendim. Sadece çocuklar değil macera seven büyükler için bile okunacak bir kitap. Çok tebrik ediyorum Delal Arya. Çok başarılı bir kitap.Sevgiler

  YanıtlaSil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...